Pneumatyka polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza w roli czynnika roboczego. Obok hydrauliki, jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych w przemyśle i budownictwie technik służących do napędzania maszyn i do sterowania nimi. Sprzęt pneumatyczny jest wydajny i niezawodny, a przy tym wygodny w obsłudze.
Do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia w układzie pneumatycznym wykorzystuje się sprężarki powietrza. Sprężone powietrze przedostaje się do cylindra za pomocą węży do pneumatyki, gdzie wprawia w ruch znajdujący się tam wirnik. Ruch obrotowy jest następnie przekazywany poprzez wał na kolejne elementy maszyny.
Oprócz wspomnianej wyżej wydajności i niezawodności, do listy zalet urządzeń pneumatycznych należałoby też dopisać ich trwałość oraz odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Aby jednak zagwarantować te atuty, stosować należy wyłącznie najwyższej jakości złącza pneumatyczne i pozostałą armaturę (zawory, elektrozawory, manometry, wakuometry etc.).
Urządzenia pneumatyczne są też lżejsze od elektrycznych czy spalinowych i rzadziej od nich ulegają awarii. Nie przegrzewają się i nie wymagają częstych napraw konserwacyjnych. Do tego nie wytwarzają iskier, a zatem nie stwarzają zagrożenia pożarowego.