Jak odpowiednio dobrać węże przemysłowe?

14.08.2021
Jak odpowiednio dobrać węże przemysłowe?

Węże przemysłowe przeznaczone są głównie do stosowania w zakładach przemysłowych. Służą do transportu pod ciśnieniem różnych mediów: ciekłych, gazowych i stałych. Są alternatywą dla stałych połączeń rurociągowych, a ich wielką zaletą jest szybki i prosty montaż oraz wyeliminowanie drgań instalacji. Podpowiadamy, jak dobrać wąż przemysłowy!

Jakie są rodzaje węży przemysłowych?


1. Węże ssawne

Węże ssawne przeznaczone są do transportu produktów ropopochodnych, czyli np. oleju i benzyny, jak również wody. W naszej ofercie znajdziecie wąż ssawno-tłoczny Tubi Gomma PETROFOR. Posiada on wzmocnienie w postaci spirali z drutu stalowego. Wszystkie średnice pracują na ciśnieniu 10 bar. Zakres temperatury pracy wynosi od -40°C do +100°C

2. Olejoodporne węże ssawne

To odporne węże ssawne, które służą do transportu oleju i benzyny. Mogą pracować w środowisku, gdzie panuje temperatura od -40°C do +80°C. Ich zewnętrzna warstwa jest odporna na ścieranie.

3. Węże do powietrza

Takie węże służą do przesyłu sprężonego powietrza. Przykładem węża do powietrza jest zwykły wąż techniczny zbrojony siatką z płótna. Każda średnica pracuje na 15 barach. Zakres temperatur pracy wynosi od -20°C do +60°C. Zaletą tych węży jest to, że są bardzo tanie.

4. Węże do wody

Przeznaczone są do transportu wody przemysłowej. Możemy Państwu zaproponować dwa rodzaje węży do wody: Semperit IW6 oraz SEMPERIT MP 20 EPDM. Oba te węże posiadają zbrojenie w postaci oplotu tekstylnego. Wąż Semperit MP 20 wyróżnia się bardzo dobrą jakością oraz tym, że wytrzymuje on lekką chemię, dlatego często używany jest do opryskiwaczy rolniczych.

5. Węże trudnościeralne

Ich cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne zarówno warstwy wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Dzięki temu nadają się do wykorzystania w procesie piaskowania, śrutowania, tynkowania lub do przesyłu betonu.

6. Węże do klimatyzacji

Te węże stosowane są głównie w przemyśle motoryzacyjnym. W naszej ofercie znajdziecie wąż do klimatyzacji z jednym oplotem stalowym, którego warstwa zewnętrzna jest odporna na olej i wysoką temperaturę, dlatego można go śmiało montować przy silnikach samochodowych. Występuje w nietypowej średnicy DN22 przeznaczonej do autobusów.

7. Węże do substancji ropopochodnych

Takie węże przeznaczone są do paliw bezołowiowych, olejów napędowych, oraz olejów opałowych. U nas znajdziecie węże do paliw BO TU10 (praca na 10 barach) oraz BO TU25 (praca na 25 barach).

Jaki wąż przemysłowy wybrać?

Wybierając odpowiedni wąż przemysłowy, trzeba mieć na uwadze to, jaka substancja będzie nim transportowana. Wąż, złącze i technologia wykonania całego przewodu musi być zgodna z wymaganiami wynikającymi z warunków użytkowania, przepisów oraz norm.

To top