Na czym polega zakuwanie przewodów?

14.08.2021
Na czym polega zakuwanie przewodów?

Każde urządzenie wyposażone w układ hydrauliczny musi mieć odpowiednie przewody hydrauliczne, którymi transportowany jest czynnik roboczy napędzający taki układ. W zależności od rodzaju urządzenia przewody będą różnić się zastosowanymi wężami hydraulicznymi, zakuciami, rozmiarem i specyfikacją techniczną. Do produkcji przewodów hydraulicznych niezbędne są odpowiednie maszyny:

przecinarka do węży, dzięki której utniemy wąż na pożądaną długość

zakuwarka do węży, dzięki której zaciśniemy tuleje i końcówkę na wężu

skórowarka do węży (w przypadku zakuwania węży cztero i więcej oplotowych).

Jaką zakuwarkę do przewodów wybrać?

Wszystko zależy od tego, czy chcemy zakuwać przewody na skalę przemysłową, usługową czy też na własne potrzeby. Do seryjnej produkcji przewodów wykorzystuje się zakuwarki przemysłowe, które mogą pracować nieprzerwanie przez kilka godzin oraz pozwalają na zakucie największych średnic węży. Do zakuwania usługowego świetnie nadadzą się mniejsze, elektryczne zakuwarki warsztatowe, których moce przerobowe pozwalają na zakucie około 50 węży dziennie. Świetną zakuwarką na start może okazać się zakuwarka ręczna, której koszt jest stosunkowo niski a pozwala ona za zakucie podstawowych średnic węży.

Jak przebiega zakuwanie węży hydraulicznych krok po kroku?

1. Przygotowanie węża: zaczynamy od przycięcia węża na odpowiednią długość. Następnie wąż jest czyszczony, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą wpłynąć na jakość połączenia.

2. Przygotowanie zakucia: dobieramy odpowiednie końcówki i tuleje, pasujące do rodzaju danego węża i aplikacji do jakiej będziemy go stosować. Montujemy końcówkę i tulejkę po obu stronach węża.

3. Wybór odpowiednich szczęk: dobieramy szczęki do zakuwania w odpowiednim dla naszego węża rozmiarze. W tym kroku sugerujemy się odpowiednimi tabelami zaciśnięć tulej.

4. Zakuwanie: umieszczamy węża i zakucie w odpowiedniej pozycji w zakuwarce. Rozpoczynamy ręczny lub elektryczny proces zaciskania tuljeki na wężu hydraulicznym.

5. Kontrola jakości: po zakuwaniu sprawdzamy szczelność połączenia wykonując test ciśnieniowy węża oraz poprawność samego zakucia, poprzez pomiar średnicy zewnętrznej zaciśniętej tulei.

Pamiętajmy, że proces zakuwania jest procesem odpowiedzialnym. Źle zakuty przewód może doprowadzić do awarii maszyny, a co gorsza do narażenia zdrowia i życia jej użytkownika. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności warto zlecić to zadanie specjaliście.

To top