Jak działają manometry?

14.02.2021
Jak działają manometry?

Manometr jest urządzeniem, dzięki któremu możliwa jest analiza pomiaru ciśnienia. Jest to urządzenie bardzo istotne i często wykorzystywane. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest to urządzenie. Przyrządy ciśnieniowe często są elementami składowymi systemów bezpieczeństwa, obecnych na przykład w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Monitorowanie ciśnienia pozwala na szybką reakcję w przypadku gdy parametry są niezgodne z wymogami.

W jaki sposób działają manometry?

Na rynku dostępne są różne rodzaje manometrów, które różnią się przede wszystkim konstrukcją. Najbardziej popularny jest manometr z rurką Bourdona, którego działanie opiera się o zasadę napierającego ciśnienia. Tego rodzaju manometry wykorzystuje się do pomiaru ciśnień w zakresie od 0,6 do 1000 bar . Jeżeli pomiary wykonywane są pod dużym przeciążeniem stosuje się manometry membranowe, natomiast do pomiaru ciśnienia gazów często wykorzystywane są manometry puszkowe. Manometry glicerynowe są najbardziej popularnym i niezawodnym rodzajem manometrów. Za ich pomocą można wykonać pomiar podciśnienia i nadciśnienia w różnych układach. Są bardzo trwałe i odporne na wysokie ciśnienia. Dzięki wykorzystaniu gliceryny wskazówki manometru są stabilne, i ułatwiają odczytanie wyniku. Ten rodzaj manometru działa na podstawie zmiany kształtu wyżej wspomnianej rurki Bourdona. Rurka pod wpływem ciśnienia odkształca się liniowo. Na końcu rurki umiejscowiona jest dźwignia, dzięki której odkształcenie z rurki jest przekazywane na zębatki, poruszające wskazówką. Wskazówka wskazuje na tarczy aktualny pomiar ciśnienia, a gliceryna znajdująca się we wnętrzu obudowy tłumi drgania wskazówki. Manometr zazwyczaj jest montowany w instalacji za pomocą złącza gwintowanego.

Gdzie wykorzystuje się manometry?

Ze względu na swoje właściwości manometry wykorzystuje się często w przemyśle maszynowym, chemicznym, energetycznym, farmaceutycznym oraz ciepłowniczym. Manometry znajdują swoje zastosowanie również w maszynach budowlanych oraz urządzeniach hydraulicznych. Tego rodzaju urządzenia mogą być wykonane z różnych materiałów, jak na przykład stal czy mosiądz.

To top