+48 91 562 05 70

2021-12-27

Jak działa podstawowy układ hydrauliczny?


Jak działa podstawowy układ hydrauliczny?

Układy hydrauliczne są obecnie wykorzystywane w praktycznie każdej maszynie rolniczej, górniczej czy budowlanej. Można spotkać je również w napędach bramowych. Wszystkie urządzenia, wymagające dużej wydajności posiadają odpowiednio dobrany układ hydrauliczny. Zasada działania układów hydraulicznych opiera się na cieczach, którymi najczęściej są oleje bądź ich mieszanki. Hydraulika siłowa opiera się na przenoszeniu energii za pomocą wszystkich elementów układu. Proces ten przebiega pod dużym ciśnieniem.

Na jakiej zasadzie działa podstawowy układ hydrauliczny?

Układ hydrauliczny jest układem, w którym ciśnienie wytworzone w jednym z elementów za pomocą cieczy jest przekazywane dalej. W skład podstawowego układu hydraulicznego wchodzą:

Pompy stosowane w podstawowych układach hydraulicznych można podzielić na te o stałej wydajności, oraz na pompy hydrauliczne o wydajności zmiennej. Najważniejszym zadaniem tego elementu układu jest wytwarzanie ciśnienia oraz przekazywanie napędu. Energia odbierana jest przez silniki hydrauliczne zmieniające energię w ruch obrotowy, bądź siłowniki przekształcające napęd w ruch prostoliniowy. Układy hydrauliczne z silnikiem wykorzystywane są w charakterze napędu, natomiast te z siłownikiem stosowane są w charakterze generatora energii statycznej.

Rozdzielacz jest elementem odpowiedzialnym za odpowiedni przepływ oleju hydraulicznego. Bardzo ważnym elementem całego układu są zawory hydrauliczne, rozprowadzające odpowiednio ciecz po układzie, mogą również ograniczać ciśnienie w układzie. Podstawowy układ hydrauliczny działa na zasadzie przekazywania energii. Do układu zostaje dostarczona energia mechaniczna, zazwyczaj za pomocą silnika elektrycznego, cieplnego bądź przy wykorzystaniu napędu ręcznego.

Następnie dostarczona energia zostaje przekształcona w pompie w energię ciśnienia. Energia hydrauliczna przekazywana jest dalej za pomocą przewodów oraz elementów sterujących. Kolejnym krokiem jest przemiana energii hydraulicznej w mechaniczną przy wykorzystaniu silnika bądź siłowników. Następnie zostaje ona przekazana do elementów maszyny, które wykonują daną pracę.

«powrót