+48 91 562 05 70

2022-05-10

Procedura skórowania i zakuwania węży wysokociśnieniowych (4SP, 4SH)


Procedura skórowania i zakuwania węży wysokociśnieniowych (4SP, 4SH)

Węże 4SP i 4SH wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konieczna jest wytrzymałość na wysokie ciśnienia. Te dwa rodzaje węży charakteryzują się także odpornością na zmienne temperatury. Stosuje się je w różnego rodzaju maszynach budowlanych, dźwigowych, przemysłowych oraz wszystkich innych, w których ze względu na wysokie obciążenia urządzeń wymagane jest najwyższe ciśnienie. Aby jeszcze bardziej wzmocnić połączenia, wykonuje się na nich skórowanie oraz zakuwanie.

Czym jest skórowanie i zakuwanie i jak przebiega?

Skórowanie węży jest procesem, które wykonuje się na wężach multispiralnych – 4SP oraz 4SH. Węże jednospolotowe oraz dwusplotowe nie wymagają skórowania. Skórowanie węży hydraulicznych jest procesem, podczas którego za pomocą skrawania ściąga się zewnętrzną powierzchnię gumy w taki sposób, aby możliwe było nałożenie tulei zaciskowej. Dzięki wykonaniu skórowania uzyskuje się mocniejsze połączenie, które ze względu na warunki pracy tych węży jest naprawdę bardzo istotne.

Skórowanie węży można wykonać przy pomocy skórowarki ręcznej lub elektrycznej. Działają na identycznej zasadzie, jedyną różnicą jest to, że w ręcznej konieczne jest ręczne napędzanie urządzenia, natomiast w elektrycznej wystarczy włączyć urządzenie. Należy pamiętać, że skórowanie powinno obejmować długość odrobinę mniejszą niż długość tulei. Dzięki temu pomiędzy tuleją a wężem nie pozostanie oskórowana powierzchnia.

Po procesie skórowania wykonuje się zakuwanie. Podczas zakuwania wąż jest trwale łączony z końcówką z gwintem lub bez gwintu. Dzięki temu możliwe jest połączenie węża ze źródłem ciśnienia. Połączenie to uzyskiwane jest za pomocą tulejki zaciskowej. Tuleja zaciskowa zaciska się bezpośrednio na oplocie stalowym, co pozwala na osiągnięcie jeszcze mocniejszego połączenia. W przycięty i oskórowany wąż wkłada się końcówkę przewodu hydraulicznego, następnie nakładane są tuleje zaciskowe. Po wstępnej instalacji końcówki i tulejki zakucie jest zaciskane na wężu za pomocą specjalnej zakuwarki, znanej również pod nazwą zaciskarki przewodów. Taki przebieg procesu pozwala na stworzenie trwałego połączenia, uniemożliwiającego wysunięcie się końcówki z węża.

«powrót