Hydraulika siłowa to dziedzina zajmująca się układami hydraulicznymi w urządzeniach i maszynach. Obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem i zastosowaniem układów zamkniętych, które z energii ciśnienia cieczy wytwarzają energię mechaniczną. Przekaźnikiem energii w układach hydraulicznych jest ciecz, która może generować ruch obrotowy bądź ruch prostolinijny. Stosowanie układów hydraulicznych w maszynach zapewnia wysoką wydajność i krótki czas prac produkcyjnych. Ich dużą zaletą jest brak uzależnienia od źródła prądu, płynna i precyzyjna praca oraz wygoda w sterowaniu maszyną. Ponadto, wyprodukowane przez pompę ciśnienie można wykorzystać do jednoczesnego zasilania kilku urządzeń.
Układy hydrauliczne złożone są z wielu zależnych od siebie podzespołów. Do najważniejszych elementów i komponentów zalicza się:
Układy hydrauliki siłowej wykorzystywane są m.in. w przemyśle ciężkim, np. w podnośnikach cylindrycznych, ponieważ wytworzona w nich energia jest w stanie unosić mające nawet kilkaset ton części maszyn. Sektory, w których stosuje się tego typu instalacje to m.in. budownictwo, transport, lotnictwo, hutnictwo, przemysł górniczy, rolniczy, stoczniowy i wydobywczy. Instalacje hydrauliczne znajdują się w koparkach, dźwigach, samochodach, przyczepach, ładowarkach, maszynach rolniczych oraz w liniach technologicznych. Popularne urządzenia i podzespoły, do których wykorzystuje się działanie hydrauliki siłowej to podnośniki samochodowe, wiertnice, windy oraz układ hamulcowy i kierowniczy. Układy hydrauliczne używane są również w samolotach do wysuwania podwozia.