2022-10-21

Jak odpowiednio dobrać zakucie do węża?


Jak odpowiednio dobrać zakucie do węża?

Przewody hydrauliczne powstają przez odpowiednie przycięcie i zakucie węża. Do tego celu stosuje się metalowe końcówki o różnych parametrach, od których wyboru zależy bezpieczeństwo i wydajność pracy przewodu. Po przycięciu węża, umieszcza się na nim tuleję zaciskową, wkłada końcówkę, po czym całość umieszcza w zakuwarce do węży. Następnie należy wybrać oczekiwaną średnicę zakucia i zaprasować tuleję zaciskową. Na jakie inne parametry oprócz średnicy należy zwrócić uwagę, wybierając końcówkę do węża?

Czym różnią się zakucia do węży?

Zakucia do węży charakteryzują się różną średnicą, dopuszczalnym ciśnieniem i temperaturą pracy oraz odpornością chemiczną na stosowane w układzie medium. Końcówki do węży różnią się również rodzajem gwintu. Do najpopularniejszych należą:

Najczęściej stosowane gwinty metryczne występują w odmianie lekkiej oraz ciężkiej, a także w wersji z oringami i bez nich. Końcówki ze stali węglowej ocynkowanej mogą pracować przy zakresie temperatur od -40°C do +200°C, a ze stali nierdzewnej od -270°C do +800°C. W przypadku instalacji wodnych stosuje się zazwyczaj złącza z mosiądzu.

Na co zwrócić uwagę wybierając końcówkę do węża hydraulicznego?

Dobierając zakucie do węża, należy zwrócić uwagę na parametry strony przyłączeniowej: rozmiar, sposób uszczelnienia i rodzaj gwintu. W przypadku stosowania bardzo wysokiego ciśnienia pracy, stosuje się gwinty Interlock. Do połączeń płaskich, które wykorzystywane są m.in. w przyczepach rolniczych, stosuje się końcówki oczkowe z podkładką miedzianą. Wybierając końcówkę i tuleję zaciskową, należy pamiętać, aby oba elementy były wyprodukowane z tego samego materiału.

«powrót