Przewody hydrauliczne powstają przez odpowiednie przycięcie i zakucie węża. Do tego celu stosuje się metalowe końcówki o różnych parametrach, od których wyboru zależy bezpieczeństwo i wydajność pracy przewodu. Po przycięciu węża, umieszcza się na nim tuleję zaciskową, wkłada końcówkę, po czym całość umieszcza w zakuwarce do węży. Następnie należy wybrać oczekiwaną średnicę zakucia i zaprasować tuleję zaciskową. Na jakie inne parametry oprócz średnicy należy zwrócić uwagę, wybierając końcówkę do węża?
Zakucia do węży charakteryzują się różną średnicą, dopuszczalnym ciśnieniem i temperaturą pracy oraz odpornością chemiczną na stosowane w układzie medium. Końcówki do węży różnią się również rodzajem gwintu. Do najpopularniejszych należą:
Najczęściej stosowane gwinty metryczne występują w odmianie lekkiej oraz ciężkiej, a także w wersji z oringami i bez nich. Końcówki ze stali węglowej ocynkowanej mogą pracować przy zakresie temperatur od -40°C do +200°C, a ze stali nierdzewnej od -270°C do +800°C. W przypadku instalacji wodnych stosuje się zazwyczaj złącza z mosiądzu.
Dobierając zakucie do węża, należy zwrócić uwagę na parametry strony przyłączeniowej: rozmiar, sposób uszczelnienia i rodzaj gwintu. W przypadku stosowania bardzo wysokiego ciśnienia pracy, stosuje się gwinty Interlock. Do połączeń płaskich, które wykorzystywane są m.in. w przyczepach rolniczych, stosuje się końcówki oczkowe z podkładką miedzianą. Wybierając końcówkę i tuleję zaciskową, należy pamiętać, aby oba elementy były wyprodukowane z tego samego materiału.