2022-10-25

Do czego można stosować węże termoplastyczne?


Do czego można stosować węże termoplastyczne?

Węże przemysłowe termoplastyczne stosowane są w hydraulice siłowej, a także do przesyłu powietrza, sprężonych gazów, różnego rodzaju chemikaliów oraz do malowania i czyszczenia wodą. Wykorzystywane są w podnośnikach koszowych, wózkach widłowych i układach hydraulicznych, które wymagają średniego, wysokiego lub bardzo wysokiego ciśnienia pracy. Zazwyczaj węże termoplastyczne dzieli się na wykonane z poliestru, stosowane do olejów hydraulicznych, paliw, płynów na bazie wody i chemikaliów oraz produkowane z poliamidu i dostosowane do przesyłu farb, rozpuszczalników i polioli.

Czym charakteryzują się węże termoplastyczne?

Stosowane do wysokich ciśnień węże przemysłowe zazwyczaj produkowane są z polimerów, np. z poliamidu, poliuretanu i poliestru. Mają wzmocnienia w formie oplotu lub oplotów z drutu albo włókien tekstylnych bądź aramidowych, w przypadku stosowania bardzo wysokiego ciśnienia. Wyróżnia je niska masa, dzięki czemu są znacznie lżejsze niż węże gumowe. Posiadają mały promień gięcia oraz gładkie wnętrze, które zapewnia małe straty podczas przepływu. Są odporne na chemikalia, działanie ozonu i promieni UV oraz ścieranie.

Pod jakim ciśnieniem mogą pracować węże termoplastyczne?

Węże termoplastyczne z oplotem syntetycznym mogą pracować przy ciśnieniach roboczych od 70 do 210 barów w zależności od średnicy wewnętrznej. Z kolei węże z oplotem syntetycznym mogą pracować przy ciśnieniach od 100 do 350 barów również w zależności od średnicy wewnętrznej. Węże z podwójnym oplotem aramidowym charakteryzują się jeszcze większym ciśnieniem roboczym od 140 do 420 barów. Im większa średnica, tym niższe ciśnienie robocze. Współczynnik bezpieczeństwa wynosi 4, a więc ciśnienie rozrywające jest 4-krotnie większe od ciśnienia roboczego.

«powrót