Jak dobrać wąż hydrauliczny pod względem ciśnienia pracy?

14.06.2023
Jak dobrać wąż hydrauliczny pod względem ciśnienia pracy?

Węże hydrauliczne pełnią bardzo ważną funkcję w zamkniętych układach hydraulicznych. Umożliwiają przepływ cieczy pomiędzy danymi elementami układu oraz sterowanie czy też kierowanie maszyną. Aby maszyna lub urządzenie, które zawiera układ hydrauliczny działało poprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie, niezbędne jest odpowiednie dobranie rodzaju węża oraz co najważniejsze jego parametrów – w szczególności ciśnienia pracy.

Jednostki ciśnień

Na wężach hydraulicznych mogą występować różne rodzaje oznaczeń związanych z ciśnieniem pracy przewodu oraz jego ciśnieniem rozrywającym, gdzie to drugie może być nawet czterokrotnie wyższe od ciśnienia roboczego. Ciśnienie zależnie od producenta podawane jest w barachpsi (jest to brytyjski system miar) lub MPa (megapaskale). W Polsce najczęściej posługujemy cię ciśnieniem pracy wyrażonym w barach. Jeśli twój wąż posiada oznaczenie ciśnienia w innej jednostce to polecamy skorzystać z dostępnych w Internecie przeliczników jednostek ciśnienia. Ułatwi to dobór takich elementów jak zakucia czy szybkozłącza.

Dobór ciśnienia pracy węża hydraulicznego

Najczęściej ciśnienia pracy w układach hydraulicznych nie przekraczają 420 bar. Węże hydrauliczne pracują na swoim ciśnieniu roboczym, lecz trzeba mieć na uwadze to, że w układach występują pewne skoki tego parametru (np. przy włączaniu maszyny). Generalnie ciśnienie robocze węża hydraulicznego nie może być niższe niż ciśnienie panujące w układzie. Najbezpieczniej będzie dobrać wąż, którego ciśnienie robocze jest trochę wyższe niż ciśnienie układu.

W branży hydrauliki siłowej występują pewne ciekawe zależności: im mniejsza średnica wewnętrzna węża, tym większe ciśnienie jego pracy oraz im więcej oplotów ma wąż, tym większe ma ciśnienie pracy. Dobór węża jest bardzo ważnym czynnikiem wpływające na bezpieczeństwo operatora jak i osób przebywających w pobliżu maszyny. Skutki pęknięcia przewodu, przy wysokim ciśnieniu mogą być tragiczne dla życia i zdrowia człowieka. Pamiętaj, jeśli nie jesteś pewien jaki wąż dobrać – poproś o pomoc specjalistę.

Pozostałe kategorie doboru węża

Aby mieć pewność co do odpowiedniego doboru węża musimy sugerować się danymi technicznymi lub tabliczkami znamionowymi silnika, czy też pompy hydraulicznej, gdzie znajdziemy informacje o wysokości ciśnienia w układzie.

Trzeba mieć na uwadze także inne istotne parametry takie jak temperatura w jakiej będzie pracował wąż. W przypadku skrajnie niskich bądź wysokich temperatur należy wybierać węże dostosowane do takich właśnie warunków. Należy też pamiętać o tym, że nie wszystkie węże nadają się do wszelkich zastosowań, np. w górnictwie czy kolejnictwie nie zastosujemy standardowych węży hydraulicznych które są montowane w koparkach na budowie czy w maszynach rolniczych. Aby zastosować przewód w tych dwóch kategoriach wąż musi spełniać specjalne normy m.in. o stopniu trudnopalności, antyelektrostatyczności czy też nietoksyczności.

Należy pamiętać również o tym, że bezawaryjne i sprawne działanie układu w dużej mierze zależy od tego jakiej jakości armaturę i węże hydrauliczne zastosujemy. Właśnie dlatego nasza firma jest Autoryzowanym Dystrybutorem włoskiej firmy Vitillo, której produkty są cenione i znane na całym świecie, właśnie za względu na ich wysoką jakość wykonania. Dodatkowo oferujemy także węże hydrauliczne naszej własnej marki MultiPRESS, które gwarantują dobrą jakość w przystępnej cenie. Zapraszamy do współpracy!

To top