Czym charakteryzują się flanszowe zakucia do węży?

14.02.2022
Czym charakteryzują się flanszowe zakucia do węży?

Zakucia do węży stosowane są w celu zagwarantowania prawidłowego i bezpiecznego przepływu medium roboczego w układach hydraulicznych. W zależności od rodzaju przewodu, transportowanej substancji i ciśnienia pracy, dobiera się odpowiedni rodzaj zakucia. Jednym z rodzajów końcówek są zakucia flanszowe, zwane również kołnierzowymi. W zależności od ciśnienia roboczego panującego w układzie hydraulicznym możemy zastosować końcówki SFL (3000 PSI) oraz końcówki SFS (6000 PSI). Mogą być produkowane ze stali nierdzewnej lub też ocynkowanej. Jakie typy zakuć flanszowych stosuje się więc w układach hydraulicznych?

Jakie są rodzaje zakuć kołnierzowych?

Wśród zakuć kołnierzowych wyróżniamy zakucia w wersji 4SP (wydłużona choinka), SUPERCAT (wyższy niż standardowy kołnierz) oraz w wersji INTERLOCK (podwójny zamek, stosowane w układach o bardzo wysokim ciśnieniu). Zakucia kołnierzowe, podobnie jak inne zakucia do węży mające zastosowanie w hydraulice siłowej mogą być proste, kątowe – 45 st, kątowe 90 st. Do uszczelnień końcówek flanszowych należy stosować również specjalne oringi.

Gdzie stosuje się flanszowe końcówki?

Końcówki flanszowe stosowane są głównie do węży transportujących ciecz w układach hydraulicznych w maszynach budowlanych i leśnych. Do montażu tych końcówek wykorzystuje się tzw. kołnierze bądź półkołnierze zwane potocznie „półksiężycami”, które skręcane są na końcówkach flanszowych i przytwierdzane do korpusu, np. maszyny.

To top